רוצה גט? תשלם פיצוי הוגן

בעל שחשד שאשתו בוגדת ועקב כך בית הדין הרבני ישלול את זכותה לכתובתה התאכזב לגלות שבית המשפט סבר אחרת וחייב אותו לשלם את כתובתה

הבעל שכר חוקרים פרטיים כדי להוכיח שפרודתו מתרועעת עם גבר אחר גם כדי להתחמק מתשלום הכתובה- בית משפט לענייני משפחה חשב אחרת והכניס את סכום הכתובה למאזן הכולל של חלוקת הרכוש בין הצדדים.

זוג תושבי פתח תקווה שנישאו ב 2004 החליטו להתגרש לאחר 12 שנים בהן נולדו להם 2 ילדים. תחילה הגיש הבעל תביעת גירושין לבית הדין הרבני האזורי פתח תקווה זאת במקביל לתביעה שהגיש בבית משפט לענייני משפחה בפ"ת שם ביקש פירוק שיתוף ואיזון משאבים בין הצדדים.

בית המשפט דחה תביעת נזיקין שהגיש גבר נגד אשתו המסרבת להתגרש ממנו עד אשר ינתן לה פיצוי הוגן.

בני זוג נישאו ב 1974 ונולדו להם 5 ילדים אך מאז 1998 הם חיים בנפרד ומאותה תקופה באים ויוצאים מבתי המשפט בתביעות שונות ובשנים האחרונות, על אף שהשניים כבר בגיל השלישי המלחמה ביניהם אף התעצמה לאחר שהבעל הגיש תביעת נזיקין.

על פי פסיקת בית משפט לענייני משפחה על הבעל לשלם לאשה מזונות בסכום של 9700 שקלים בחודש. בנוסף חילקו בני הזוג את הדירות ביניהם וכן חויב הבעל בתשלום מחצית משווי עסקו בסך 1.5 מיליון שקלים על פי החלטת בית הדין הרבני.

הבעל מצידו הגיש 3 פעמים תביעות גירושין בבתי הדין הרבניים אך האשה התנגדה להם וביקשה שלום בית. 3 פעמים דחו בתי הדין את תביעת הגירושין ובפעם הרביעית בשנת 2012 ביה"ד הגדול אף דחה את ערעורו תוך שהוא מצווה על הצדדים להתגרש כשהאשה זכאית לפיצוי הגון מהבעל.

לאור כך, הגיש הבעל תביעת נזיקין נגד האשה בגין סירובה להתגרש בסך 1.5 מיליון שקלים ובתביעה נוספת שהגיש לבית משפט דרש כי יבוטלו מזונותיה עקב סרבנות הגט ולחילופין להפחית מדמי המזונות את קצבת הזקנה שהיא מקבלת מזה 35 חודשים.

האשה המיוצגת על ידי עו"ד רפי שדמי טענה כי תביעת הנזיקין היא "תביעת הפחדה"  שהרי אין בחוק עילה לחייבה בפיצויים. עוד הוסיפה כי העובדה שבעלה חי עם אשה אחרת אינה משחררת אותו מאחריותו כלפיה והתשלומים המגיעים לה בתוקף שנות נשואיהם הארוכות.

השופטת שפרה גליק בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קיבלה את עמדת הנתבעת ודחתה את תביעת הפיצויים. השופטת קבעה כי הסכום שנקב הבעל בתביעת הנזיקין גבוה ובלתי סביר. עוד הזכירה השופטת כי מאז ניתן פסק דינו של ביה"ד הרבני לפני 5 שנים, לא הציע הבעל 'פיצוי הוגן' לאשתו ובנסיבות אלה יש טעם מוצדק לסירובה להתגרש ואין עילה לחייבה בנזיקין בגין כך.

לאחר שקבעה שהאשה אינה סרבנית גט, דנה השופטת בבקשה לביטול או להפחתת דמי המזונות ודחתה אותה בטענה שהבעל לא הצליח לבסס שום טיעון לתמוך בבקשה זו.

עו"ד שדמי מסביר כי בשנים האחרונות החלה להתרקם תופעה של תביעות נזקיות בדיני משפחה- בגין אי מתן/ קבלת גט וזה עומד בסתירה לכל המסד של המשפט העברי לפיו גירושין צריכים להיות בהסכמה. בית המשפט אינו פוסל תביעת נזיקין אולם בשים לב לנסיבות מסוימות.

לדבריו, ביה"ד בודק את הכשל בנישואין אלא שבגלל שיש גם בית משפט אזרחי וגם בי"ד רבני נוצר פלונטר.

פסה"ד של השופטת גליק מאושר לפרסום על ידה

הכתבה פורסמה בידיעות פתח תקווה וכן באתר  mynet:

http://mynetroshhaayin.co.il/article/309529/5